Nõustamine      Kirjandust      Kontakt      

Psühholoogiline

nõustamine ja paariteraapia
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Neid soovitusi järgides aitad oma last igapäeva-pingetega toimetulekul. ee/uudiskiri   Kuidas aidata last toime tulla kooli- ja lasteaiapingetega tugevate tunnetegakoolistress

Kuidas aidata last toime tulla kooli- ja lasteaiapingetega

Annika Vau 17. mail 2018

Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Neid soovitusi järgides aitad oma last igapäeva-pingetega toimetulekul.

Lisa oma hommikutesse lähedushetk lapsega

 

Laps on päevase stressi suhtes vastupidavam, kui leiad hommikul aega temaga koosolemiseks: näiteks kaisutage lapsega või vestelge eesolevast päevast. Vajadusel pane äratuskell 15 minutit varem helisema, et ei peaks kiirustama. Kui sul on mitu last, siis kaasa vajadusel teist vanemat, et kõigi laste „armastuse anum“ saaks täidetud.

 

Loo kindlad päevarutiinid

 

Harjumuspärased tegevusjärgnevused suurendavad laste turvatunnet. Näiteks hommikune rutiin, taaskohtumise rutiin, hüvastijätu-rutiin, kojujõudmise rutiin ja õhtuse pingemaanduse rutiin. Kui teil on õhtul plaanis midagi toredat, siis võiks sellest juba lahkudes rääkida – sedaviisi on laps päeva jooksul rohkem keskendunud ees ootavale meeldivale koosolemisele, mitte eemalolekupinget täis päevale.

 

Hoia lapsega ühendust

 

Lapse turvatunnet võib aidata hoida see, kui leiad sobiva viisi temaga päeva jooksul „ühenduses“ olemiseks.  Näiteks anna väikelapsele kaasa perepilt, sinu lõhnaõliga mänguasi või midagi muud toredat, mis meenutab talle kodu. Kooliealise lapse heaolutunnet võib suurendada võimalus soovi korral sulle vahetunnist helistada.

 

Kohtudes jäta lapsele ruumi oma mõtete kogumiseks

 

Kui õhtul uuesti kohtute, siis lihtsalt naerata ja kallista last. Pole kohe vaja küsida selliseid harjumuspäraseid küsimusi nagu: Kuidas su päev läks? Kas sul on palju kodutöid teha? Kas sul oli täna probleeme?

 

Jäta lapsele aega puhkamiseks ja mängimiseks

 

Kool-trenn-kodutööd või pikk päev lasteaias-huviringides võivad olla väga kurnavad. Laps vajab iga päev aega mänguks ja puhkamiseks. Pingeid maandavate tegevuste jaoks võiksid planeerida iga päev kindla aja ja need peaksid sobima su lapse meelelaadiga. Ka mäng võib olla pingete maandaja - olukordade läbimängimine üksi või koos vanemaga, aitab suurendada hakkamasaamise tunnet ning juhtunut justkui eemalt vaadata.

 

Ole lapsele toeks, kui tal on raske tunnetega toime tulla

 

Kui laps kõigele vaatamata emotsionaalselt plahvatab, siis ole lihtsalt tema kõrval ja püüa ise jääda rahulikuks. Peegelda lapse tundeid ning paku võimalusel oma lähedust ja kallistusi („Mulle tundub, et sulle kuluks üks kallistus praegu ära“). Kui laps on valmis vanemaga vestlema, siis on vaja teda toetavalt kuulata ning mõista, millised tunded lapse sees on („Oled vist täitsa väsinud sellest päevast“). Kui peegeldad lapse tundeid, siis aitab see tal end sulle avada ja nii võite üheskoos jõuda mure põhjustele jälile („Paistad nii kurb, et see paneb mind mõtlema, milline oli su päev. Kas tahaksid sellest rääkida?“ vms).

 

Naera koos lapsega

 

Naermine vabastab pingetest sama hästi kui nutminegi. Koos naermine parandab vastupanuvõimet stressile ja haigustele ning muudab teid lapsega lähedasemaks. 

Artikkel on avaldatud Perekeskuse Sina ja Mina uudiskirjas 17.10.2016

http://www.sinamina.ee/uudiskiri

 

Nõustamisteenused
Pakume nii individuaalset psühholoogi- list nõustamist ja paarinõustamist. Helista ja küsi vastuvõtuaega!

Hea lisaks lugeda
Mis on armastus ja kuidas tunnetekeskne paariteraapia saab sind aidata?

Registreerumine
Vastuvõtule registreerumiseks helista 5836 0824 või saada sõnum siin ning lepime kokku esmase vastuvõtuaja. Helista, et muuta enda elu paremaks!

Kontaktandmed
Suhteharmoonia OÜ, 14078164,
Vastuvõtt Tallinna kesklinnas.
E-mail  
Kontakttelefon (+372) 5836 0824

Veebidisain ja FastLion CMS aara.ee

Kuidas aidata last toime

Lisa oma hommikutesse lähedushetk lapsega   Laps on päevase stressi suhtes vastupidavam, kui leiad hommikul aega temaga koosolemiseks: näiteks kaisutage lapsega või vestelge eesolevast päevast Vajadusel pane äratuskell 15 minutit varem helisema, et ei peaks kiirustama Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Neid soovitusi järgides aitad oma last igapäeva-pingetega toimetulekul.

Kuidas aidata last toime tulla kooli- ja lasteaiapingetega

tugevate tunnetegakoolistress
www.suhteharmoonia.ee © 2024 Suhteharmoonia OÜ » Psühholoogiline nõustamine